Köztársaság úti fasor megújításáról - 1. rész
A beszélgetés kivonata:
Szegvári József önkormányzati képviselő:
Üdvözlöm Önöket!
Itt állunk a Köztársaság úti lakótelepi fás övezet mentén és valószínűleg észrevették már, hogy megkezdődtek a fizikai munkálatok amelyek a Belterületi zöldinfrastruktúra fejlesztése Dorogon című projekt részei. Segítségül kértem Maros Rudolfot, Dorog város főkertészét, hogy információkat adjon arról, hogy milyen munkálatok és milyen ütemben fognak itt történni a következő hetekben. Először is azt kérdezném, hogy milyen és mennyi idős fák ezek, amik itt vannak a lakótelep mentén?
Maros Rudolf főkertész:
Jelenleg bálványfák állnak a fasorban és hozzávetőlegesen a lakótelep építésekor lehettek ezek eltelepítve. A lakótelepet 1990-ben adták át, tehát ezek olyan 30-40 év körüli fák. A nagyobb példányok minden bizonnyal vannak 35 évesek.
Szegvári József:
Értem. Mit kell tudni ezekről a fákról egyébként? Milyen típusú fák voltak ezek?
Maros Rudolf:
A bálványfa alapvetően egy invazív fafaj, egy idegen honos és agresszívan terjedő, ma már gyomfának minősített fafaj. Abban az időben, amikor nagy arányban telepítették, ezek az ismeretek még kevéssé álltak rendelkezésre. Az azóta gyűjtött tapasztalatok festettek róla egy ilyen negatív képet. Sajátos jellegzetessége még ennek a fafajnak, hogy intenzíven kezdi a növekedését az élete elején, majd utána nagyon gyorsan és hirtelen következik be az öregedés és a leromlás nála. Tehát az, hogy 30-40 éves korukra ezek a fák leromlott állapotba kerülnek, rengeteg száraz ág keletkezik rajtuk és elhalnak, az némiképpen egy természetes folyamatnak tekinthető.